CIAŁO I DUSZA


CIAŁO
       Świadomość własnego ciała rozwija się w ciągu naszego życia. Podyktowana bywa kulturą, płcią, a nawet klimatem.  Znajomość jego, polubienie go, tolerowanie jego niedoskonałości i dostrzeganie jego mocnych punktów okazuje się istotne w życiu codziennym. Smutki, stresy w pracy czy zmęczenie kumulują się w ciele i nie pozwalają nam na właściwe funkcjonowanie. Ciało zamyka się, spina, nie jesteśmy w stanie wziąć głębokiego oddechu. Dusza jest nierozerwalnie połączona z ciałem i dlatego praca z nim jest tak ważna. Nie myślę tu o aspekcie estetycznym z nim związanym, bo to czy jesteśmy niskie czy wysokie, mamy piersi za małe lub za duże jest już kwestią gustu, ważne jest to czy my czujemy się z nim dobrze, czy ciało jest zdrowe, elastyczne, silne i czy potrafimy go słuchać. Ciało daje nam sygnały zadowolenia, gdy jest zaopiekowane i niezadowolenia, gdy o nim zapominamy.  
Ciąża, poród i połóg, to procesy fizjologiczne i niosą ze sobą całą masę różnych objawów. Będą c zaprzyjaźnione z własnym ciałem możemy się na nie przygotować, złagodzić, oswoić.  
Poród jest momentem mobilizacji, kiedy ciało musi dać z siebie wszystko. O ile łatwiej jest nam zapanować nad sytuacją, gdy znamy mechanizmy kierujące nim, gdy wiemy, jak zbudowana jest miednica, jak bardzo elastyczna jest pochwa i jakie ma znaczenie oddychanie. 

 DUSZA

           Ciąża jest procesem fizjologicznym, ale to od naszego stanu emocjonalnego zależy jak go przejdziemy, od tego czy mamy wsparcie ze strony bliskich, zadowalającą opiekę medyczną, stabilną sytuację finansową. Między innymi to te czynniki stanowią o naszym wewnętrznym spokoju i o tym jak sobie poradzimy z nadchodzącymi zmianami. Nie zawsze możemy wpłynąć na ich poprawę, czasem musimy zadbać same o nasz spokój wewnętrzny, by od czasu do czasu móc się skoncentrować na sobie i na maleństwie, które w nas rośnie i na tym jak nasze życie chciałybyśmy i jak będzie mogło wyglądać po jego narodzinach. 

SEKSULANOŚĆ


Ciało i dusza składają się na naszą seksualność, to jak dobrze znamy swoje ciało, mechanizmy nim kierujące, procesy w nim zachodzące i jak bardzo na nie jesteśmy otwarci i ich ciekawi, wpływa na to czy naszą seksualność mamy oswojoną czy zamykamy się na nią…ciążą jest w pewnym wymiarze przeżyciem seksualnym, zatem to jakie było nasze podejście do naszego ciała przed nią, staje się w jej czasie i w czasie porodu niezwykle istotne. Ciąża jest niejako manifestem naszej sensualności, naszej kobiecości, a poród jest rewolucją, w której pokazujemy swoją siłę, niezależność i waleczność.



          



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz